Z jakich elementów składa się silnik samochodowy?

To jak działa silnik i z czego jest zbudowany, powinien wiedzieć każdy właściciel samochodu. To praktyczna wiedza, która przydać może się w różnych sytuacjach. Mowa tu choćby o wizycie w warsztacie samochodowym i rozmowie z mechanikiem. Z jakich zatem elementów składa się silnik samochodowy?

Jakie elementy są wspólne dla wszystkich silników spalinowych?

Jeśli chodzi o samochodowe silniki spalinowe, to budowa każdego z nich jest bardzo podobna i zawiera te same układy. Każdy taki silnik produkowany jest z olbrzymią precyzją i z wytrzymałych materiałów. Najczęściej jest to stop stali, żeliwa, aluminium i krzemu. Jak wspomniano, budowa silników spalinowych jest bardzo podobna. Jeśli dokładnie chodzi o części do silników spalinowych i podzespoły, z których są budowane, to wymienić można tu:
– głowicę silnika,
– blok cylindrowy,
– tłok z korbowodem,
– wałek rozrządu,
– pompę oleju,
– chłodnicę,
– gaźnik,
– oraz kolektor wydechowy.

Za co odpowiadają poszczególne elementy silnika?

Wymienione wyżej części do silników działają w ramach konkretnych układów. Mowa tu o układzie tłokowo-korbowym, rozrządu, olejenia, chłodzenia, zasilania oraz o układzie wylotowym. Najważniejszym elementem całej konstrukcji jest kadłub silnika. Jest to również element najcięższy. W nim znajdują się bloki cylindrowe, które określają moment obrotowy i moc pojazdu. Z kolei zadaniem głowicy silnika jest ochrona przestrzeni roboczej cylindrów. Kolejnym ważnym elementem silnika samochodowego jest tłok z korbowodem, który jest częścią mechanizmu korbowego. Zadaniem wspomnianego mechanizmu jest odbiór energii mechanicznej spalanej mieszanki paliwowej. Więcej na good-goods.pl

Z jakich innych ważnych części składa się silnik samochodowy?

Omawiając części do silników, nie można zapomnieć o wałku rozrządu, który steruje wymianą ładunku w cylindrze silnika. Równie ważnym elementem jest chłodnica. Silnik podczas swojej pracy bardzo mocno się nagrzewa. Chłodnica zapewnia mu optymalną temperaturę. Dzięki niej silnik się nie przegrzewa. Wspomnieć trzeba jeszcze o funkcji kolektora wydechowego. Element ten odpowiedzialny jest za odprowadzanie spalin, które powstają podczas pracy silnika.