Wybór odpowiednich soczewek dla dalekowidza

Dalekowzroczność bywa diagnozowana bardzo późno i zanim do tego dojdzie pacjenci niejednokrotnie dość długo zmagać muszą się chociażby ze źle rozpoznanymi migrenami i innymi schorzeniami powstałymi na skutek nadwzroczności. Ta dalekowzroczność objawia się przede wszystkim naturalną kompensacją (akomodacją) ludzkiego oka, która realizuje się poprzez napięcia mięśni wokół gałki ocznej. Taki syndrom nieustannego napięcia mięśniowego układu wzroku może doprowadzić zarówno do drobnych powikłań jak i poważnych schorzeń o podłożu neurologicznym.

Obniżanie dalekowzroczności

O ile w przypadku krótkowidza bardzo często problemem jest akomodacja obrazu widzianego z bliska maksymalnie do poziomu 2-3 dioptrii, o tyle w przypadku dalekowidzów skala problemu może być zdecydowanie wyższa. Dlatego dobre soczewki dla dalekowidza muszą uwzględniać ten szeroki zakres wady wzroku – większość producentów umożliwia zakup ich z bardzo szerokiego zakresu dioptrii, ale niekiedy również soczewki te są wyposażane w dodatkowe technologie czy filtry, chociażby UV. Więcej dowiesz się na: https://mojepierwszesoczewki.pl/co-to-jest-dalekowzrocznosc-objawy-i-leczenie/.

Jakościowe soczewki

Zarówno dla osób cierpiących na dalekowzroczność jak i krótkowzroczność, bardzo ważne są takie aspekty jak komfort noszenia soczewki oraz wygoda ich zakładania czy zdejmowania. Oprócz modeli jednodniowych producenci oferują także specjalne soczewki kontaktowe, które wytrzymują nawet miesiąc użytkowania.