Czym jest outsourcing IT?

Outsourcing IT to nic innego, jak powierzenie zewnętrznej firmie infrastruktury informatycznej przedsiębiorstwa. Wówczas klient ma do dyspozycji cały zespół wyszkolonych specjalistów, a nie tylko jednego informatyka na etacie. Zadania firmy outsourcingowej to między innymi administrowanie serwerami i urządzeniami sieciowymi, dbanie o bezpieczeństwo danych, a także wsparcie techniczne dla pracowników.

Zalety outsourcingu IT

Niewątpliwą zaletą korzystania z zewnętrznej firmy informatycznej, są niskie koszty i szybki czas reakcji na zgłoszone awarie. Bardzo często własny dział informatyczny przedsiębiorstwa nie jest na tyle duży, aby pracownicy mogli natychmiast zająć się problemem. Obecnie infrastruktura systemów informatycznych jest na tyle złożona, że jedna osoba nie ma wystarczającej wiedzy, aby w krótkim czasie zdiagnozować i naprawić awarię. Nie wspominając o sytuacji, gdy informatyk pójdzie na urlop, a firma nie ma dla niego zastępstwa. Outsourcing IT rozwiązuje wspomniane problemy, często zdalnie i bez zwiększania kosztów na etatowych informatyków. Tym bardziej, że profesjonaliści w tej branży potrafią kosztować duże pieniądze.

Na co uważać wybierając dostawcę usług IT?

Wybierając outsourcing IT dla firm, warto sprawdzić opinie na temat dostawcy usługi. Jeśli firma ma się czym chwalić, łatwo będzie znaleźć komentarze od zadowolonych klientów. W wyborze, warto również kierować się bezpieczeństwem sieciowym. W dzisiejszych czasach wiele biznesów przetwarza dane wrażliwe, których utrata w razie ataku hakerskiego spowodowałaby ogromne straty. Najistotniejszy jest jednak czas reakcji na zgłoszenie od klienta. Outsourcing zajmuje się takimi elementami systemu, które w krytycznej sytuacji trzeba naprawić natychmiast. Czas reakcji na awarię powinien być jak najkrótszy i zagwarantowany w umowie, którą podpisuje się z dostawcą usług. Jeśli dokument nie ma takiego punktu, powinien to być dla klienta znak ostrzegawczy, że w razie awarii może być pozostawiony samemu sobie.