Czy terapia to powód do wstydu?

Wizyty u psychologów, psychoanalityków są coraz częstszym standardem, gdy chodzi o dbanie o własne zdrowie. Osoba z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem pomaga w uporządkowaniu wątpliwości, trudności psychicznych czy innego rodzaju problemów z zarządzeniem stresem. Jeszcze kilka lat temu korzystanie z terapii było skrzętnie ukrywane i uznawane za wstydliwe, chociaż niewątpliwie było równie pomocne, co aktualnie.

Z jakimi problemami można udać się do specjalisty?

Umówienie się na wizytę u psychologa, terapeuty nie zawsze związane jest z jakimś schorzeniem. Wystarczą sytuacje życiowe, które należy uporządkować. Terapeuta pomoże w analizie zachowania uczestnika, jak i innych osób, ułatwi poznanie motywów i sposobów na radzenie sobie z własnymi emocjami i problemami. Dlatego warto poszukać odpowiedniego terapeuty w sytuacji, gdy ma się poczucie braku kontroli nad własnym życiem czy utraty jego sensu. Jednak nie tylko objawy psychologiczne powinny skłonić do wizyty. Również takie objawy somatyczne, jak: zaburzenia łaknienia czy problemy ze snem to powód do rozpoczęcia terapii lub przynajmniej jednorazowej wizyty.

Dlaczego należy normalizować korzystanie z terapii?

Należy przede wszystkim pamiętać, że terapia czy sytuacje jej wymagające to nie powód do wstydu. Sama decyzja o rozpoczęciu poszukiwań osoby, która ją przeprowadzi, bywa bardzo ciężka. Dlatego bardzo ważne jest, aby normalizować korzystanie z terapii i pomoc psychologa. Wielu ludzi ma problem z poszukiwaniem pomocy, ponieważ obawia się społecznego piętna – dotyczy to szczególnie mężczyzn. Więcej na psychiatra-sochaczew.pl

Jakiego specjalistę należy wybrać do prowadzenia danego rodzaju terapii?

Co do sztuki terapię prowadzić może:
– psycholog z odpowiednim certyfikatem,
– psychiatra,
– terapeuta z ukończonym odpowiednim szkoleniem z akredytacją.

Niezależnie od wybranego specjalisty warto zasięgnąć opinii co do prowadzonej przez niego terapii. Można skorzystać z mediów społecznościowych, jak i stron z ocenami. Lepiej zweryfikować, który specjalizuje się w interesującym nas rodzaju terapii.